Welcome to Amgen Teach Teachers' Community Forum

Please, note that to access the Forum and the Picture gallery, you need to be logged in with your OpenID. If you do not have an OpenID, it is because you have not yet registered to join the Amgen Teach programme.

Please make sure that anyone featuring in any photography or video provides his/her written consent in advance. The best pictures will be used to promote the Amgen Teach programme giving extra visibility to you and your school.

• See the frequently asked questions in the forum, ask your own questions and start networking with fellow teachers from all over Europe!
  • Share pictures of your class implementing some Enquiry based learning activities, or some pictures of your face-to-face training.

Amgen Teach Message Boards

« Back

15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin?

Combination View Flat View Tree View
Threads [ Previous | Next ]
toggle
15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? gülşah özkan 15/12/18 17:37
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? yücel ülgen duysak 16/12/18 14:21
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? sefa özenir 16/12/18 14:22
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? gülşah özkan 16/12/18 14:22
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Fethi ahmet Öner 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Işık Turcan 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? FÜSUN KOŞUMCU ERDOĞAN 16/12/18 14:22
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Fethi ahmet Öner 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Işık Turcan 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Çiğdem Akkanat 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Baran DADAKOĞLU 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Kenan Akman 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? fatma bilir 16/12/18 14:23
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Emek Koçak 16/12/18 14:24
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? EMEL ONSU 16/12/18 14:24
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Tuncay Şakir 16/12/18 14:25
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Tunahan ÖNCEL 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Nesibe SEVİNDİK 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Cetin Goztepe 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? BÜLENT AYDINBELGE 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? aysegul altun 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Ayşe Kocaoğlu 16/12/18 14:26
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? dilek yildirim 16/12/18 14:27
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? müşerref dalkılıç 16/12/18 14:27
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Betül Canan Üstündağ 16/12/18 14:28
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Jale Göktepe 16/12/18 14:35
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? figan özsoy 16/12/18 14:38
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Aytun AYDIN 16/12/18 14:29
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? gülşah özkan 16/12/18 14:34
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Elif Adibelli Şahin 16/12/18 14:31
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Nesibe SEVİNDİK 16/12/18 14:34
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Deniz Aydemir 16/12/18 14:35
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Esra Önügören 16/12/18 14:39
RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin? Zühal ERAYDIN 16/12/18 14:42

15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendiniz?

Amgen teach platformuna ilk defa katıldım. Bu platfomun içeriği ve ana amacı ile ilgili bilgi sahibi oldum

bu eğitimde araştırma sorgulama tabanli eğitimle bilim kültürüne nasıl katkıda bulunabileceğimi öğrendim

Öğretmenlerimizin deneyimleri beni çok besleyiciydi. Tüm öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Aldığım diğer eğitimlerin pekiştirilmesini sağladım. Katılımcı öğretmen arkadaşlarımla deneyimlerimizi paylaştık. Bu paylaşım eksiklerimzi giderdi. Farklı bakış açıları kazanmamızı sağladı. Kendimizi sorgulamaya devam ettik. Çalışmalarımızı yaygınlaştırma ile ilgili planlar yaptık.

bu eğitimde düşünme becerilerinin neler olduğunu ve bu becerilerin arkadaşlar arasında değerlendirme biçimlerini öğrendim. ayrıca argüman tabanlı fen öğretiminin öğretmen camiasına nasıl aktarılması için etkinlikleri tasarladık. atölye ve iletişim çalışmları gibi 

Araştırma sorgulama tabanlı eğitimde akran etkileşiminin çok önemli olduğunu öğrendim. Ben ne yapıyorum, doğru mu yapıyorum, eksik yaptığım birşeyler var diye kendime sorduğum ve sorguladığım sırada bu eğitimde benimle benzer süreçleri paylaşan arkadaşlarım sorularıma cevap verdi ve bu uygulamayı devam ettirebilmem için içsel motivasyonumu yenilediler. 

Daha önce deneyimlediğim araştırma-sorgulama sürecinin etkilerini yaygın etkiyi sağlayacak şekilde, diğer meslektaşlarımla nasıl paylaşabileceğimi öğrendim. Sosyobilimsel açıdan ihtilaflı soruların tartışılmasının, sorgulama becerilerine katkıda bulnabileceğini öğrendim. 

Sorgulama tabanlı eğitimin başarısını ölçmek için kullanabileceğim yeni ölçütler öğrendim. Kavram haritasının , büyük düşüncenin, sonuca değil sürece odaklanmanın zaman yönetimi  ve özdeğerlendirme açısından önemini tekrar hatırlamış oldum.

Araştırma sorgulama süreçlerini bir miktar daha deneyimledim. 

Amgen teach forum sistemini kullanmayı öğrendim. 

Bu süreçlere istekli öğretmenleri ve üniversite öğrencilerini tespit ederek, mümkünse süreçlerle tanıştarmak istediğimi farkettim. 

biz teşekkür ederiz. 

Bu eğitimde sorgulama tabanlı eğitim anlayışını meslektaşlarıma yaygınlaştırma konusunda  nereden nasıl başlayabilirim ve neler yapabilirim ile ilgili çok kıymetli bilgiler edindim.

İleri düzey eğitimde kendi uygulamalarımızı, meslektaşlarımızla etkileşimi, birlikte nler yapabileceklerimizi, farklı eğitim alanları ile işbirliğinin etkilerini deneyimlme fırsatını bulduk. Kendimizdeki değişimlerimiz eksik yanlarıızı güçlü yanlarımızı bir daha sorgulamamızı sağladı. Bu çalışmalarda tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Yeni uygulama tecrübeleri edindim. Yaşadığımız sıkıntıların diğer uygulayıcılar tarafından da yaşanmakta olduğunu, ne şekilde çözümler üretebileceğimizi, onların bu sorunları aşmak için neler yaptığını paylaştık. Daha ileri düzeyde bu sürecin ne şekilde yaygınlaştırılabileceğine ve daha fazla öğretmene nasıl ulaşabileceğimize dair çözümler ve yöntemler üretmeye çalıştık. Uygulamalar ve paylaşımlarımız çok etkileyiciydi.

Yaygınlaştırma faaliyetleri ile ilgili neler yapılabilir, hangi stratejiler uygulanabilir konularında fikir sahibi oldum.

Gülşah Hocam biz de sizlere bizi bir araya topladığınız için.teşekkür ederiz. 

Yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında neler yapabileceğimi öğrendim.

bu yolda yalnız olmadığımın farkındalığı ile beraber yaygınlaştırmak adına yapılacak şeylerin olduğu ve güçlü bir etkileşim ile ilerlemememizin süreci daha verimli hale getirdiği bilinci... olarak kısaca bu şekilde ifade edebilirim.

Güzel bir deneyim oldu, emeği geçen herkese teşekkür ederim. İmkanlar dahilinde burada öğrendiklerimi sınıflarımda uygulamaya çalışacağım. 

Eğitim esnasında projenin yaygınlaştırılması ve meslektaşlarımla paylaşımı konusunda tartışma ve fikir alış-verişinde bulunduk.

araştırma sorgulama anlayışıda yanlızca alan bazında değil tüm branşlara uygulanabilecek içeriklerin geliştirilebileceğini öğrendim

Merhaba herkese... Araştırma ve sorgulama tabanlı eğitimimin 2. ayağında meslek hayatımda çocukları ezberci yöntemden uzaklaştırıp sorgulayarak öğrenmelerini nasıl yapacağımı , hangi yöntemleri kullanacağımı , öğretmen arkadaşlarımla nasıl işbirliği yapabilceğimi öğrendim. Herkese teşekkürler sevgiler smiley

Merhaba,

• ileri düzey eğitimlere katılan uzman ve elçi öğretmenlerden beklenenlerin neler olduğunu
  • Uygulayıcı öğretmen arkadaşlarımın hangi sorunlarla karşılaştıklerı, nasıl çözümler ürettiği, başarılı olan yanları görmemi,
  • Bir biyoloji örneğini deneyimlememi sağladı. teşekkürler

argümantasyon tabanlı eğitim uygulamaları için yeni fikirler üretmemi sağladı. strateji planlama kavramını anladığımı düşünüyorum. argümantasyon tabanlı eğitimi meslektaşlarıma tanıtma enerjisi ve isteği duymamı sağladı. 

İleri Düzey  Amgen Teach Eğitiminde sürece daha çok paydaş kazanabilmek işlerliğini test etmek deneyim paylaşımı farklı disiplinlerle çalışmanın önemi ve nasıl başarırım konusunda bir yol haritası çıkardık.

Bu iki günlük eğitim sürecinde Amgen Teach programının içerik ve uygulama şekli konusunda bilgi sahibi oldum.

Araştırma-sorgulama tabanlı fen eğitimi uygulamasının fen dersi ile beraber diğer derslere da nasıl entegre edilebileceğini somut örneklerle değerllendirme fırsatı buldum.
Düşünce becerilerinin geliştirilmesine örnek birkaç uygulamayı grup çalışmaları ile değerlendirme fırsatı ile nasıl/hangi alnda-konuda uygulayabileceğimi  zihnimde netleştirdim.

Fen eğitiminde güzel-iyi örnekleri diğer meslektaşlarımız ile nasıl paylaşabileceğimiz konusunda hep birlikte beyin fırtanası yapma imkanımız oldu.

Araştırma sorgulama düzeyinde eksik yönlerimi, kendimde meydana gelen değişimleri nasıl görebileceğimi daha fazla kişiye nasıl yaygınlaştırabileceğimi, iletişim anlamında neler yapabileceğimi, öğrendim.

Araştırma sorgulama tabanlı öğrenme çalışmalarını sadece alanla ilgili çalışmalar için değil de gerek kendim gerekse öğrenciler için genel düşünme tarzı haline geçirebileceğimi,

diğer arkadaşlarımın yaptığı etkinliklerin sürecinin nasıl gerçekleştiğini öğrendim.

Ayrıca bu değişim sürecine diğer öğretmen arkadaşları dahil edebilmek için neler yapabileceğimiz hakkında değişik bakış açılarını öğrendim

eglenceli, paylaşım dolu, tanıdık yüzler ile verimli ik gün geçti.Neşe Dişçioğlu

RE: 15-16 Aralık İleri Düzey Eğitiminde neler öğrendin?
Attachments: Sıvı basıncı ders planı.pdf (392.7k)

Deneyimlerimi ve öğrendiklerimi paylaşma yollarının neler olabileceği üzerine düşündüm.

Araştırma sorgulama yönteminin daha geniş alanlara yayılmasında küçük de olsa bir katkımın olabileceğini ve bu yöntemin gelişmek  uygun olduğunu gördük.

Problem çözümünde ne kadar etkili olduğumuzu  farkettik. Eğitimin bir gönül işi olduğunu bir kez daha gördük. 

Emeği geçen herkese teşşekkür ederim.

Figan Özsoy

Yapılan etkinlikler soucu, araştırma-sorgulama tabanlı uygulama deneyimleri edindik.Önceden yaptığımız uygulamaları birbirimizle paylaştık. Bu uygulamalar sırasında karşılaştığımız sıkıntılar üzerinde konuştuk. Sorunların çözümüne yönelik öneriler üzerinde tartışıldı.

Ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılabileceği üzerinde tartışıldı.

Projenin yaygınlaştırılmasına yönelik gruplar oluşturduk. Bu grupların çalışma kapsamlarını ve stratejilerini oluşturduk. İlerleyen zamanlarda geliştirmeler yapmak için iletişim grupları kurduk.

Pedogojik rehberliğin önemi, doğru soru sorma ve uygun örnek seçmenin öğrenme ortamına katkısını öğrendim.

Useful Links

Amgen Foundation

Amgen Scholars

Amgen Biotech Experience

European Schoolnet

STEM Alliance

Scientix

See what Amgen Teach has accomplished in its fourth year!

Amgen Teach Infographic 2018

Forum Archives